Pr. 24.03.21 er det ingen som er bekreftet smittet i Lesja, og vi har risikonivå 1.Noen få er i karantene. Vaksinering pågår. Lesja kommune har ikke vaksinert noen med Astra Zeneca vaksinen. Se for øvrig egen artikkel om vaksine.
Det er registrert økt smitte i Oslo og Viken, samt Oppdal og Ålesundområdet. Det muterte viruset er nå dominerende i Oslo, og det muterte viruset sprer seg også nå i innlandet. Britisk virusvariant er assosiert med høyere risiko for sykehusinnleggelse og folk blir sykere av Covid-19.. Vi ber folk utvise ekstra varsomhet når det gjelder å reise til - og å ta i mot besøk fra områder med økt smitte.
Regjeringen har innført strengere koronatiltak og følger smitteutviklingen nøye. Lesja kommune ber alle om å ta smittevern på alvor og følge gjeldene regler og anbefalinger.
Her finner du regjeringens nye nasjonale regler, anbefalinger og tiltak gjeldende fra 25.03-12.04.21
Det blir lagt ut koronainformasjon vedr. påsken den 25.03.21.
Selv om smittetrykket er lavt i Lesja, må vi uansett følge nasjonale tiltak og smittevernregler. Dette må etterleves og følges.
Påminnelse om etterlevelse av smittevernregler:
- Hold god avstand til andre - minimum 2 meter!
- Unngå å oppsøke steder der det ikke er mulig å holde god avstand til andre.
- Bruk MUNNBIND der det ikke er mulig å holde avstand.
- Vask eller sprit hender ofte!
- God hostehygiene!
- Hold deg hjemme hvis du er syk og ring legekontoret hvis mistanke om C-19.
- Bruk hjemmekontor hvis du har mulighet til det.
Folk må være bevisste både jobb og privat – unngå unødvendige reiser/besøk/møter til/fra smitteutsatte kommuner og områder. Bruk munnbind om du må reise kollektivt og du ikke kan opprettholde anbefalt avstand til andre.
Det er ikke anbefalt å ha besøk av mer enn 2 personer - i tillegg til egen husstand - i private hjem og hytter.
Anbefaling er
HUSK: nærkontakt er mindre enn 2 meter i mer enn 15 min. Hvis vi alle reduserer antall nærkontakter og ikke er for nærme hverandre så har vi gjort mye!
Kommunehuset i Lesja:
Kommunehuset er pt. åpent, men det kan bli endringer. Besøkende som skal inn på huset, avtaler helst besøk i forkant, men ikke noe i veien for å avtale med saksbehandler når de ankommer kommunehuset. Alle besøkende må registrere seg i ekspedisjonen. Det føres besøksprotokoll.
Legekontoret: Alle pasienter må ha timeavtale på legekontoret. Minner også om at pasienter ved timebestilling må opplyse om eventuell luftveissykdom/luftveissymtomer Dette uavhengig av årsak til timebestilling. Av smittevernhensyn er det kun er pasienter med timeavtale som kan benytte venterommet på legekontoret.
Helse- omsorg: Vi opprettholder gjeldende smitteverntiltak i helse/omsorg. Alt helsepersonell skal bruke munnbind ved nærkontakt med pasient/bruker.
Pårørende kan komme på besøk til beboere på sjukeheimen. Fra 25.03. - 12.04 kan kun 2 ad gangen komme på besøk og de må følge gjeldende besøksrutiner og smittevernregler for Lesja sjukeheim. Besøkende må ringe og gjøre avtale på forhånd - telefon: 95177445.
Link til nasjonale smitteverntiltak finner du her.
Siste oppdateringer i koronaveilederen pr. 15.03.21.